OD MARCELA

Na Pohode ľudí lanárila nebezpečná sekta

Autori: Marcel Mojžiš, novinár, TV JOJ

Braňo Ondruš, exmoderátor TV JOJ, riaditeľ Tlačového odboru Úradu vlády SR

 

Slovensko sa stáva doslova eldorádom pre rôzne sekty a nebezpečné kulty, ktoré manipulujú ľudí, obmedzujú ich slobodu, berú im peniaze a niekedy sa nezastavia ani pred mučením. Na nábor im nezriedka slúžia aj populárne kultúrne podujatia. Azda najviditeľnejší slovenský festival Pohoda niekoľko rokov bezplatne poskytoval priestor na propagáciu hnutiu Hare Krišna. O tom, že podľa niektorých expertov ide o problematický spolok a do konfliktu už prišiel aj so štátnymi orgánmi, organizátori ani len netušili.

 

Hnutie Hare Krišna na festivale Bažant Pohoda, ktorý sa každý rok koná na trenčianskom letisku pravidelne bezplatne vyvíjalo svoje propagandistické aktivity. Napríklad, jeho aktivisti návštevníkom zadarmo ponúkali vegetariánske jedlá a tak sa pozitívne zviditeľňovali i nadväzovali kontakt s nič netušiacimi ľuďmi. Do areálu trenčianskeho letiska pritom každý rok zavíta aj niekoľko desiatok tisíc prevažne mladých hudobných fanúšikov. O tom, že Hare Krišna patrí medzi problematické spolky a konflikt mala aj s oficiálnymi štátnymi orgánmi organizátori ani netušili.

„Priznávam, že som o tom nevedel,“ hovorí nám šéf Pohody a legendárny slovenský hudobník, Michal Kaščák. Ten nakoniec minulý rok do festivalového areálu Hare Krišnu nevpustil, ale najmä z iných dôvodov. „V roku 2007 sme sa s nimi pohádali, na festival nám totiž pašovali ľudí,“ vysvetľuje M. Kaščák. Zdá sa, že ani náboženský spolok teda nemusí vždy konať iba „božsky“.

Hnutie Hare Krišna sa však úspešne zviditeľňuje nie iba na slovenských kultúrnych akciách. Napríklad, ľudí láka aj na jednom z najväčších hudobných podujatí v Európe, maďarskom festivale Sziget. Tu svoje myšlienky šíri už niekoľko rokov, podobne je tomu aj na festivale Trutnov v susednom Česku, kde organizátori pre návštevníkov pripravili dokonca veľkú meditatívnu scénu v tábore Hare Krišna.

Šokujúce skúsenosti zvnútra sekty

„Krišnovci“ sa v našom priestore začali usádzať ešte v 80. rokoch minulého storočia. U nás majú vybudovaný chrám pri Bratislave, v Česku sa usadili najmä v Prahe, avšak najznámejším sídlom komunity je farma Kršnův Dvůr neďaleko Benešova. Koncom marca 1996 mala možnosť túto netradičnú usadlosť navštíviť Mária Plančárová z www.sekty.sk, ktorá sa na „Krišnovcov“ špecializuje.

„Muži a ženy bývajú na farme prísne oddelene. Neexistuje vzájomná návšteva žien u mužov a naopak. Aj bezdetní manželia žijú oddelene. Súvisí to nielen s nedostatkom priestorov (ktoré sa vraj dobudujú), ale i s prísnymi predpismi ohľadne sexuálneho života. Oddaní majú zakázaní nielen nedovolený pohlavný styk, ale aj komunikáciu na úrovni nevinného flirtu. Výber životného partnera preto neuskutočňuje ten, kto hodlá uzavrieť manželstvo, ale chrámový vedúci, ktorý vyberie „vhodných adeptov,“ vysvetľuje M. Plančárová.

Na farme žilo veľmi veľa manželských párov, nebolo to však veľmi badateľné. „Človek „zvonka“ ťažko postrehne, ktorí dvaja patria k sebe, pretože svoj vzťah navonok nijako neprejavujú. Ani bežné telesné kontakty, ako dotyky alebo pohladenie nie sú dovolené, pretože vraj iba zvyšujú hmotnú pripútanosť manželov k sebe navzájom, hoci by mali byť pútaní len ku Krišnovi,“ dodáva.

 

Prísne podriadiť sa museli aj deti

Striktnej chrámovej disciplíne však nie sú podriadení iba dospelí, ale i deti. Týka sa to aj ich výchovy a vzdelávania.  „Najmladšie dieťa malo pol roka, ostatné boli v školskom veku (6 – 7 rokov). Pre tieto deti bola na farme zriadená škola – gurukula, kde okrem bežných základov vzdelávania ako čítanie, písanie či počty, dostávali najmä náboženské vzdelanie v duchu Hare Krišna hnutia,“ opisuje život „zvnútra“ M. Plančárová.

Škola sa však po čase dostala do konfliktu s českým ministerstvom školstva a hrozilo, že výchova detí sa dostane mimo kontrolu štátu. „Napriek tomu, že ministerstvo im opakovane nepovolilo realizovať ich projekt vzdelávania, deti neposielali do štátnych škôl, ale držali ich uzavreto na farme, pričom ako dôvod uvádzali možné šikanovanie na štátnych školách, prípadne nátlak ohľadne stravy či náboženstva. Takisto deti uvádzali tieto dôvody, hoci o svete „vonku“ veľa nevedeli a vlastne ani nemali možnosť vedieť,“ dodáva M. Plančárová.

Ako konflikt vyriešili nevie, ale rodičia detí boli odhodlaní v prípade ďalšieho nepovolenia gurukuly a následného trestného stíhania odísť s deťmi do Indie.

To, čo v hovorovej reči nazývame sekty sa však neprejavuje len na náboženskej báze. Podľa odborníkov napríklad narastá počet ľudí, ktorí svoje choroby zverujú do rúk nezodpovedných „liečiteľov“ či šarlatánov.  Tým však nielenže časom obetujú svoje peniaze, ale aj zdravie. Takýto „liečitelia“ totiž nezriedka stávajú skôr na zblúdilých ideológiách, ako na odbornosti.

Sekty, ktoré zmanipulujú celé firmy

Podobne sa čoraz viac usilujú „liečiť“ svoje firmy aj slovenskí podnikatelia. Začína sa to nenápadne, ale postupne sa dostávajú do rúk siekt, ktoré neskôr kontrolujú všetko, čo robia. Na začiatku býva napríklad do poštovej schránky hodený cielený letáčik s reklamou na zvýšenie efektivity práce manažérov. A tak sa šéfovia či majitelia firiem zúčastnia na „manažérskych kurzoch“. Na nich sa však skôr ako riadiť podniky naučia, ako byť oddaným sekte.

Po čase jej za „odborné poradenstvo“ odovzdávajú čoraz viac peňazí a s nadšením jej dovolia kontrolovať bežný život firmy. Zakrátko do sekty vťahujú aj ostatných zamestnancov, keďže im rozkážu zúčastňovať sa na sektou organizovaných prednáškach. V prípade, ak by sa aj chceli neskôr s  kurzami rozlúčiť, sekta sa im začne vyhrážať prezradením citlivých informácií nielen o nich, ale aj o spoločnosti. Takto už dopadlo dokonca viacero veľkých slovenských podnikov.  

S podobným prípadom sa stretla aj 30-ročná Petra zo stredného Slovenska. Prečítajte si jej šokujúci príbeh v budúcom čísle, dozviete sa aj, ako tragicky môže taká firma skončiť.