OD MARCELA

Slovenské firmy likvidujú sekty

 

Marcel Mojžiš

zdroj: www.joj.sk

 

To, čo hovorovo nazývame sektami, sa neprejavuje len ako náboženské spoločnosti. Takzvané deštruktívne spoločenstvá vystupujú aj ako poradenské firmy, ktoré organizujú napríklad manažérske kurzy. Po čase, však dostanú takéto podniky do úplnej závislosti, zmanipulujú dokonca aj zamestnancov. Presne takýto ťažko uveriteľný príbeh nám vyrozprávala 30-ročná Petra zo stredného Slovenska, ktorej meno sme kvôli bezpečnosti zmenili.

 

„Naši majitelia začali chodiť na nejaké vzdelávacie semináre. Po čase sa však začali  meniť a zmeny postihli aj bežný život firmy, stále viac času sme napríklad museli robiť nezmyselné tabuľky, do práce začali chodiť ľudia, ktorým majitelia s úsmevom ukazovali aj citlivé výkazy. Zlom nastal, keď nás šéfovia začali nútiť, aby sme sa kurzov zúčastnili aj my a to dokonca v čase nášho voľna,“ hovorí mladá žena.

Petre to začalo byť podozrivé a preto sa obrátila na odbornú pomoc. „Objasnili mi, že za tými akciami stojí veľká medzinárodná sekta, spoločne sme si vytýčili taktiku ako treba konať,“ dodáva Petra, ktorá nakoniec úspešne ochránila nielen seba, ale aj ostatných pracovníkov. „Kolektívne sme sa odmietli na kurzoch zúčastňovať, mali sme na to právo, nútili nás tam chodiť počas pracovného voľna a to im zákon neumožňoval. Dokonca sa mi podarilo odtiaľ dostať aj väčšinu majiteľov,“ dodáva Petra.

Sekta firmu rozbila

Na kurzy chodil už iba jeden z nich, ten sa s ostatnými postupne pohádal a zo spoločnosti odišiel. Prednedávnom si založil novú firmu, ktorú plne kontroluje sekta a s pôvodnými majiteľmi a zamestnancami sa už nestýka. „Čo vieme, tak tá spoločnosť ide úplne dole vodou a nemá už pomaly ani na výplaty,“ hovorí Petra o kedysi mimoriadne ziskovom podnikateľovi.

Ľudia by si tak, či onak aj pri ponuke zdokonaľovacích, či manažérskych kurzov mali dávať veľký pozor. Môže sa im stať, že sektám pri ich nábore skutočne naletia. Takto na Slovensku už dopadli aj mnohé iné známe spoločnosti. To dokazuje úspešnosť sektárskej manipulácie, ktorá sa v praxi dokáže v pohode tváriť ako profesionálna poradenská spoločnosť.

Jej náborári sú úspešní aj vďaka tomu, že pôsobia prirodzene a obratne dokážu odpovedať na nedôverčivé otázky. Sú na túto činnosť veľmi dobre vycvičení a ovládajú viaceré techniky manipulácie.

A ako sa v takých sektách manipuluje?

Medzi najčastejšie spôsoby patrí napríklad hypnóza. Ľudia ani nezistia, že ich dostanú do hypnotického stavu, lebo „lektori“ im tvrdia, že je to len bežná relaxácia alebo meditácia. Pri vstupe do sekty sa často používa aj tzv. bombardovanie láskou. Prívrženci sú tu na nováčika milí, usmievajú sa na neho, pochlebujú mu. Nečudo, že sa pri nich cíti dobre a ich prítomnosť čoraz väčšmi vyhľadáva.

Sekty dokážu postupne človeka úplne zmeniť, keď ich presvedčia na „nový životný štýl“. „Vštepujú im iné myslenie, inú „logiku“ podloženú presne vybranými „argumentmi“ a tvrdeniami, ktoré znejú dôveryhodne, ale ich pravdivosť si bežne nedokážeme overiť,“ vysvetľuje expert na sekty Miroslav Lojda.

Náborári na to dlhé prednášky, ktoré bývajú únavné. V miestnostiach sa napríklad prekuruje, čo prítomných dostáva pomaly do ešte väčšej hypnózy. Keď ľudia „lektorom“ odhaľujú svoje vnútorné pocity, dávajú im do rúk zbrane na manipuláciu, či dokonca vydieranie. Zmena stravovacích návykov môže prispieť k tomu, že človek prestane prijímať dostatok energie a je ľahšie manipulovateľný.

Ľudia v týchto spolkoch tiež málo spia. Cez deň sa venujú nejakým namáhavým aktivitám, večer odriekajú nekonečné mantry. „Sekta Hare Krišna napríklad vyžaduje odriekanie 16 slovnej mantry 1728-krát denne. Keď si predstavíme, že je to 27 648 stále sa opakujúcich tých istých slov a na ich vyrieknutie potrebuje člen sekty asi 5 hodín denne, vidíme, že mu na jeho vlastné rozmýšľanie skutočne nezostane čas ani duševná sila,“ informujú v združení Integra.

Ľudovo povedané – človek zblbne. A nedokáže sa už rozumne porozprávať s niekým, kto ho chce napr. upozorniť, že sa s ním deje niečo zlé.

Zuzanu lákali do sekty v autobuse

„V súvislosti so stavom spoločnosti tu bude vždy dosť takých, ktorí budú ponúkať „pomocnú ruku“ hľadajúcim duchovno, odpovede na otázky o zmysle života, nachádzajúcim sa v problémoch alebo tím, čo majú veľa peňazí pomôžu „úspešne“ minúť ich na svoj „osobnostný rast“,“ hovorí M. Lojda z Ústavu pre vzťahy štátu a cirkví, na ktorý sa za rok so žiadosťou o pomoc obrátilo zhruba 50 ľudí. Čísla však nehovoria o skutočnom počte obetí, ktoré tu hľadali pomoc. Nie každý totiž nájde silu sa so svojím problémom zdôveriť odborníkom.

Pomoc pri odchode z takýchto hnutí však potrebujú. Ľudia sa so sektami totiž nezriedka lúčia v zúfalom stave. „Darujú“ im kus svojho majetku, obetujú im svoje príjmy. Nie je výnimkou, že sa kvôli sekte vzdajú zamestnania, opustia kamarátov, či vlastnú rodinu. Týchto ľudí mučia pocity strachu, viny a hanby, či vyčerpanosť v dôsledku extrémnej životnej záťaže, i depresie.

Členovia najrôznejších siekt sú pritom schopní prenasledovať nás na každom kroku. Na ich náborárov narazíte na kúpaliskách, v práci, na ulici, koncerte, výstave, v škole, či v hromadnej doprave. To nám potvrdzuje aj skúsenosť Zuzany z Dobrej Nivy.

„Išla som autobusom do Bratislavy, v Nitre si ku mne prisadol mladík v saku. Ihneď sa so mnou začal rozprávať. Neviem ani prečo, ale bolo mi to nejaké divné a on tiež. Neskôr odo mňa chcel číslo na mobil, že má pre mňa pracovnú ponuku. Keď som sa spýtala akú, nechcel okrem názvu firmy a toho, že vraj patrí medzi najlepšie na trhu nič bližšie prezradiť. Pýtal čísla aj na mojich známych,“ hovorí študentka, ktorá sa až neskôr na internete dozvedela, že spoločnosť do ktorej sa ju snažil zlákať je podozrivá z používania „sektárskych“ techník.

Práve takto vyzerajú niektoré prvotné kontakty so sektou. Jej členovia si často vyhliadnu nič netušiace obete a začnú sa im prihovárať. Rozhovorom sa usilujú od ľudí vylákať pre nich potrebné informácie, ktoré potom zneužívajú na svoje pochybné ciele. A už aj u nás sa to stáva často. Experti odporúčajú sa im radšej vyhýbať. Najmä ak od vás neznámy mámi osobné údaje, chce zistiť, či žijete sám, kde bývate a chce vedieť o vašich záujmoch. „Najistejšou obranou je povedať slušne, ale priamo, jednoznačne a rozhodne, že sa o danej téme s tým človekom nebudete rozprávať,“ radí odborníčka na sekty Ivana Škodová. Podľa nej človek nemá ani svoje rozhodnutie zdôvodňovať, ak to však nepomôže, treba si odsadnúť, alebo odísť.

Nedajte sa nachytať na sako a auto

Ak totiž sektár zistí vaše záujmy, zrazu ich začne „vyznávať“ aj on. Ľudí, ktorí majú rovnaký vkus, záujmy a názory, totiž podvedome máme radšej a sú nám bližší. Ak náborári pri návšteve u vás doma zbadajú napríklad fotky zo zimnej lyžovačky, hneď sa stanú lyžiarmi a začnú sa baviť o lyžovaní. Vari najdôležitejšie je pri kontakte s náborárom, alebo pozvánkou na podujatie prekonať prvotnú zvedavosť, nedávať na seba žiadny kontakt, nepodliehať nátlaku a najmä nič nepodpisovať.

Zuzana mala nakoniec šťastie, až neskôr sa od nás dozvedela detaily o spoločnosti, ktorá jej ponúkala prácu. Tá je podľa expertov skôr manipulatívnym spolkom, ktorý sa však aj na Slovensku prezentuje ako úspešná poradenská firma. Ľudí a nezriedka aj mládež ohuruje sakami, či autami, ktoré sľubuje aj záujemcom o prácu. Dlhoroční členovia vo firme pritom pracujú cez sviatky i víkendy, nezriedka aj vyše dvanásť hodín denne.

A navyše po odrátaní nákladov vlastne za svoju často úmornú činnosť dostávajú iba minimálnu hodinovú mzdu. „Majú síce autá, ale sú to vlastne ojazdené stariny zo zahraničia, na ktoré im musia nakoniec aj tak požičať rodičia, alebo firma. To ich samozrejme ešte viac k nej pripúta. Ostatným klamú ako zarábajú a chodia všade vyparádení, sama však viem, že chcú tak iba ľudí ohúriť,  akí sú úspešní a pritom nemajú peniaze,“ dopĺňa naše informácie ich dlhoročná zamestnankyňa, ktorá zo spoločnosti už odišla.

Ak teda aj vám ponúka skvelý džob v ešte lepšie svetovej firme a snaží sa vám narozprávať aký úžasný život vďaka nej vedie, zbystrite pozornosť, inak môžete dopadnúť ako už celé tisícky slovenských obetí. Skôr než potvrdíte účasť na nejakom jej úvodnom kurze, či seminári, poriadne popremýšľajte o rizikách.

 „Najprv si overte, kto je organizátor a nájdite o ňom všetky dostupné informácie. Až potom zvažujte svoju účasť. Opakovane sa pýtajte na skupinu, vodcu, učenie a trvajte na konkrétnej odpovedi. Keď sa vám niečo nepozdáva, radšej povedzte nie a odíďte,“ radia experti zo slovenského združenia Integra. A už vôbec sa s členmi sekty nebavte, ak ste unavení, nevyspatí, hladní, chorí, alebo po dlhodobej námahe, či osobnej kríze.

Manipulácii podľahne každý

Najviac ľudí však robí chybu tým, že sú presvedčení, že nikdy vplyvu sekty nemôžu podľahnúť. To je však omyl. Manipulácii za určitých okolností nevie odolať nik. Dokonca sa už i u nás stalo, že vplyvu sekty „naletela“ psychologička združenia, ktoré proti sektám dlhoročne bojuje. Podľa Miroslava Lojdu závisí podľahnutie sektám od viacerých faktorov. Medzi ne patria najmä pocit osamelosti a túžba niekam patriť, nespokojnosť s vlastným životom, neúspechy v škole a zamestnaní, túžba po bezpečí, sklamanie zo vzťahu, problémy v dospievaní.

Slabosť pre sekty tiež majú ľudia, ktorí hľadajú zmysel života, chcú sa líšiť od väčšiny a vyhľadávajú alternatívny životný štýl a duchovné zážitky, sú sklamaní z dnešnej konzumnej spoločnosti, alebo sa radi angažujú za krajšiu budúcnosť. Vodcovia siekt pritom ovládajú techniky, ako zmanipulovať myslenie a cítenie ľudí, upozorňujú odborníci z Krajskej pedagogicko-psychologickej poradne v Banskej Bystrici. Preto sa usilujú členov izolovať od ostatnej spoločnosti, zmenia ich obliekanie, stravu, režim spánku, prácu a väčšinu jeho dovtedajších zvykov.

O tom aké zvrátené praktiky sekty dokážu používať, aby zmanipulovali ľudí budeme písať už v budúcom čísle časopisu. Dozviete sa aj, na čo všetko vás môžu lákať náborári siekt, nie sú to pritom iba peniaze, či úspech, nezriedka je lákadlom dokonca aj sex!