OD MARCELA

 

Pozor na kliešte!

Kliešte v týchto dňoch po nás doslova idú. V júni vrcholí ich výskyt, podobne je to aj s chorobami, za ktorými stoja. A hoci ide o malý hmyz, dokáže narobiť ľuďom zo života poriadne peklo.

Ak chcete, aby sa piknik, túra, či obyčajné polihovanie na tráve neskončilo v nemocnici, je dobré mať oči na stopkách. Výskyt kliešťov je na špici a natrafiť na nich nemusíme len v lesoch. Nevšímavosť sa neopláca ani v mestách, kam kliešte ťahajú vtáky, hlodavce, či túlavé mačky.

Nebezpečné kraťasy

Niektoré kúty majú kliešťov menej, iné sú priam pre ne lákadlo. "Na Slovensku máme 33 endemických oblastí ich zvýšeného výskytu," prezrádza Jarmila Pertinačová z odboru epidemiológie RÚVZ Bratislava. Na kliešťov sa tak dá najčastejšie natrafiť v okolí Nitry, Malých a Bielych Karpát, Komárna, Levíc, Považskej Bystrice, či Rožňavy.

Číhaniu nebezpečného hmyzu sa dá ubrániť predovšetkým očkovaním. To odborníci odporúčajú najmä lesníkom, chatárom, alebo poľovníkom. "Jedna očkovacia látka stojí zhruba 16 eur. Potrebné sú tri dávky v priebehu jedného roka a preočkovanie každý tretí rok," radí všeobecná lekárka Ľubica Čmejrková.

Ak ste však na očkovanie zabudli, alebo do prírody zavítate iba zriedka, dobré je staviť na niektoré preventívne opatrenia. Do prírody vyrazte s dlhými nohavicami a celou obuvou. Kliešte odstrašia i všakovaké repelenty.

Kliešte na genitáliách

Po príchode domov si je dobré prezrieť celé telo. Dôležité je nezabúdať na miesta za ušami, vlasy, ale aj chúlostivé partie. Inak sa nevyhnete ani trápnym situáciám. "Mala som prípady, keď mali muži kliešťov na genitáliách, jedna pacientka ho mala aj na zadku," hovorí doktorka Mária Jančová.

Ak si na sebe nájdete kliešťa, je dobré kvapnúť na neho alkohol, olej, alebo krém. Tak nevítaného hosťa pridusíte. Kliešťa sa treba zbaviť, čo najskôr. Už po 24-hodinách začína stúpať riziko infekcie. Vyberať ho je najlepšie krúživými pohybmi, môžete staviť i na klieštiky, alebo pinzetu. Stop však platí pre trhanie.

"Keď si ho vyberieme doma, je dobré navštíviť aj lekára a dať si odobrať krv," vysvetľuje M. Jančová s tým, že do ambulancie netreba chodiť skôr, ako po dvoch až troch týždňoch od prisatia. Spozornieť treba, ak sa miesto pohryznutia začervená. "Vtedy je pravdepodobné, že došlo k infekcii," vystríha Ľ. Čmejrková.

Zákerné následky

A takéto prípady sú čoraz častejšie. "V poslednom období je viac pacientov s nakazenými kliešťami. Prví chodili už vo februári" potvrdzuje Ľ. Čmejrková. Nákaza si nevyberá a nevyhne sa jej mládež, ani dôchodcovia. "Minulé leto som mala na pupku kliešťa. Odstránila som ho a ďalej to neriešila. Pred tromi mesiacmi mi urobili test na boreliózu. Bol pozitívny," povedala vysokoškoláčka Marcela Kubaláková. "Kliešť ma pred časom paralyzoval na niekoľko týždňov," hovorí pán Jakub z Košíc.

Kliešte sú prenášačmi zápalu mozgu a lymskej boreliózy. Obe choroby sa dajú pomenovať ako nepríjemný mix problémov a bolesti. Prvé príznaky zápalového ochorenia mozgu sa dajú pozorovať po 10-14 dňoch od prisatia. Častý je dvojfázový priebeh. Najskôr choroba na seba upozorní bolesťami hlavy, nevoľnosťou a horúčkami. Potom dôjde k ústupu ťažkostí. "Druhá fáza nastupuje teplotami a zvracaním," opisuje kliešťovú encefalitídu infektologička Alena Lobovská.

Na Slovensku sa ročne hlási zhruba 90 prípadov encefalitídy a až 900 ľudí sa nakazí boreliózou. Prenášačmi zápalu sú dve percentá kliešťov, kým pri borelióze je to desať až dvadsať percent.

Borelióza postihuje najmä kožu, nervy, srdce a kĺby. Ťažiť nás dokáže pár týždňov, ale aj rokov. Choroba dá o sebe vedieť po zhruba štrnástich dňoch. Vtedy na tele začne rásť červená vyrážka, ktorá postupne v strede bledne. Podľa Lobovskej však môže odštartovať aj teplotami, nevoľnosťou, či pocitom únavy.


Marcel Mojžiš